top of page

Moje anteny w Polsce - Antenna in Poland

 

 

 - KF- FD4 Windom - Asymetryczny dipol 27,7m i 13,8m zawieszony na wysokoÅ›ci Å›rednio 10m. Pracuje dość dobrze na wszystkich pasmach KF oczywiÅ›cie wspierany filtrem PI w PA.

 

- Dipol na pasmo 20m (2 razy 5metrów) zawieszony nad dachem na masztach o wysokości około 2m.

 

- X50 Diamond na 2m/70cm postawiony na dachu na maszcie około 4m.

 

- GP 1/4 fali na pasmo 50MHz, na dachu na maszcie około 1,5m (jest to antena produkcji AFM-871 RADMOR po małych modyfikacjach)

Na zdjęciu poniżej: po lewej X50 na UHF/VHF oraz po prawej GP na 50MHz (AFM-871 po modyfikacji)

Antena AFM-781 podczas prób mających na celu okreslenie metody przeróbki dostosowującej tę antenę do pasma 50MHz. Oraz na zdjęciu po prawej, już zainstalowana na dachu.

Antena AFM-871 to fabryczna antena produkcji RADMOR Gdynia, przeznaczona do pracy z radiotelefonami FM w zakresie od 31-46MHz. Konstruckja z lat osiemdziesiÄ…tych, produkowana w 3 wykonaniach:

wykonanie 1 na zakres 31-37MHz

wykonanie 2 na zakres 35-41MHz

wykonanie 3 na zakres 40-46MHz

Jest to klasyczny GP 1/4 fali z przeciwwagami pochylonymi pod kątem 45 stopni. Na zdjęciu powyżej widac tę antenę ustawioną w celu dokonania pomiarów.

Moja antena była z wykoniania 1 czyli na zakres 31-37. Anteny te maj jedną właściwość, otóż promiennik jest zwarty do masy w środku masztu nośnego, poprzez poprowadzony we wnętrzu rury pręt zwarty do ścianek rury na długości 1/8 fali. Ponieważ moja antena była z wykonania 1, aby dostosować ją do pasma 50MHz teoretycznie powinienem zmienić pnkt zwarcia w odległości stosownej dla takiej częstosliwości. Jednak ze względu na dość utrudniony dostęp do zwory w środku nośnika, postanowiłem najpierw wykonać pomiary anteny w oryginale i po skróceniu promiennika i przeciwwag. Okazało się że antena pracuje tak szerokopasmowo, że nie było potrzeby zmiany w konstrukcji zwory promiennika. niezbędne było jedynie skrócenie promiennika do długości 135cm, oraz przeciwwag do długości 140cm. Po tych zabiegach antena wykazywała SWR 1 w paśmie od 49-54MHz. Poza tym zakresem SWR drastycznie wzrastał. Postawiłem tę antenę na dachu na dość krótkim maszcie 1,5m. Całość prezentuje się okazale.

Anteny tego typu, wykonane są bardzo solidnie i nie straszne im wiatry, a sposób mocowania jest banalnie prosty.

Piszę to wszystko, poneiważ te anteny są dość powszechne, ze względu na zakres częstotliwości dla jakich są przewidziane. Używane były przez WKTS (Wojewódzka Kolumna Transportu Sanitarnego), tekże przez słyżnby energetyczne i drogowe. Obecnie można je spotkać w wielu miejscach często jako nie wykorzystywane. Moja antena pochodziła z starych zapasów magazynowych.

Warto się zająć takim cudeńkiem ze względu na jej solidna konstrukcję. Może ktoś z Kolegów pokusi się na dalej idące modyfikacje? na przykład na 5/8 fali?

Moje anteny w Norwegii - Antenna in Norway

 

Pozdstawową antena jest dipol róznoległy 2x10 metrów na pasmo 40m i 2x5 metrów na pasmo 20m.

Niestety ze względu słabe możliwości zaczepienia anteny, dipol wisi średnio na wysokości 4 metrów na ziemią. Mimo to sprawuje się całkiem dobrze. Zasilam go poprzez transformator 1:1. Dipol jest zawieszony jako poziome V.

Ponieważ chciałem poeksperymentować z antenami pionowymi, postanowiłem wykonać sobie prostego GP na pasmo 14MHz i 50MHz.

GP sprawuje się świetnie.

Eksperymentowałem z konstrukkcją Rybakova, jednak Rybakov wypadał zawsze miernie w stosunku do dipola więc postanowiłem wykonać antenę rezonansową i to dopiero dało oczekiwane rezultaty. Antena stroi sie doskonale na obu pasmach i sprawdza się w łącznościach na 50MHz nawet z mierną propagacją.

10.07

Niestety musiałem zmienić konstrykcję mojego GP

 

Okazało się że wędka której użyłem jako nośnik anteny, mimo iż jest wykonana z włókna szklanego to sama szczytówka ma w sobie wlókna weglowe. Przy mocy 400W jaką dostarczałem do anteny, powstawało iskrzenie pomiędzy przewodnikiem radiala i samą szczytówką a w efekcie upalił sie 50cm kawałek anteny.

Przy okazji "remontu" zmieniłem całkowicie konstrukcję anteny. Do radiali na 20m i 6m dołożyłem radial na pasmo 15m. Zmieniłem też konstrukcję radiala na 20 metrów. Chciałem poszerzyć pasmo pracy anteny i udało mi sie to znakomicie. w Paśmie 14MHz SWR praktycznie jest równy. Kilka zdjęć mogeo nowego GP

Antena jak widać, zamocowana jest na szczycie pnia drzewa, które sąsiad pozbawił korony ku mojej uciesze. Teraz drzewo wygląda jak stela a przy okazji służy mi jako maszt antenowy. Sąsiad na tyle życzliwy że umożlwił mi postawienie tej anteny. Norweskie wiatry bardzo starają sie zniszczyć tę konstrukcję, jednak jakoś sie im mój GP opiera. Radial wogląda jak ramie Nadinienki, i pracuje rzeczywiście dużo szerzej niż pojedynczy rezonator.

 

 

 

bottom of page